Model Role Details

Sulaiman Abu Sneineh

Sulaiman Abu Sneineh

Sector : Government Officials , Ministers

Личная информация

  • Страна местожительства : Palestine
  • Пол : Male
  • Born in :
  • key_age : 71
  • Резюме :

Информация

Born in Hebron on 18 June 1945; enrolled at Cairo University, Egypt, in 1964 and received a BSc in Law in 1969; was an active member of Fateh since 1970 and member of its southern leadership (Hebron area) from 1980-85; was for this activism imprisoned by Israel for one year; practiced as lawyer with a private legal office in Hebron from 1970-95; Steering Committee member of the West Bank Lawyers’ Union, Jerusalem, from 1981-97; treasurer of the Board of Directors of the University Graduates Union in Hebron since 1986; Secretary of Fateh’s Institutions Committee from 1987-93; Secretary of the Hebron Rehabilitation Committee since 1994; Dir.-Gen. in the PA Ministry of Interior from Aug. 1995-March 1996; elected PLC member (Fateh) for the Hebron area in the Jan. 1996 elections; member and reporter of the PLC Legal Committee from March 1996-April 2002; Chairman of the PLC Legal Committee from April 2002-Nov. 2003; Board member of the Palestinian Housing Council, Jerusalem, since Sept. 2003; was a Minister of State in the PA Council of Ministers from Nov. 2003-Jan. 2006; ran unsuccessfully in the 2006 PLC elections (Fateh, Hebron district).




Source

Достижения и награды

  • key_marital :
  • key_city :
  • key_status :
  • key_active_year : key_active_from key_active_to